Druhy prostěradel

Kvalitní prostěradlo je důležité pro náš spokojený spánek. Na léto zvolte chladivý a prodyšný materiál, ve kterém se nebudete potit. V zimě oceníte materiál teplý, měkký a jemný na dotek. Takový, který vás krásně zahřeje i v těch nejchladnějších nocích. Vybrat si můžete napínací prostěradlo nebo plachtu. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Napínací prostěradlo 

Napínací prostěradla jsou jednoznačně nejoblíbenější. V rozích mají šev, který obepne celou matraci. Ve spodní části je našitá guma, díky které se prostěradlo vypne a nemačká se. Seženete je v rozměru na jednolůžko i dvoulůžko. 

Plachtová prostěradlaPlachtová prostěradla

Plachta je stará dobrá klasika. Jedná se o obdélníkový kus látky, kterou jen přehodíte přes matraci. Na jejím konci můžete uvázat uzle nebo prostěradlo zastrčit pod matraci. V tomto případě zvolte velikost s dostatečným přesahem alespoň 20 cm. 

Materiály prostěradel 

Mezi nejoblíbenější materiály patří bavlna, jersey, froté nebo mikroplyš. Některé jsou vhodné pro letní období jiné pro chladné zimní noci. Jaký je mezi nimi rozdíl? 

Bavlněné prostěradlo 

Bavlna je přírodní materiál, který oceníte celoročně. Je hypoalergenní, dobře saje pot, v létě chladí a v zimě hřeje. Bavlněné prostěradlo pořídíte v podobě plachty i s napínací gumou. Hodí se také do sauny. 

Jersey prostěradlo 

Jersey prostěradlo je vyrobeno z bavlny obohacené o elastická vlákna. Díky tomu je pružné, hebké a perfektně obepíná celou matraci. Hodí se na celoroční použití. 

Froté prostěradlo 

Froté prostěradla mají husté smyčky, které vytváří příjemný mechový povrch. Horní smyčka prostěradla je bavlněná, osnova je ze směsi bavlny a polyesteru. Froté prostěradla jsou měkká, jemná a příjemně hřejí. Hodí se do chladnějších nocí. 

Damašková prostěradla

Damašková prostěradla jsou velmi luxusní a znáte je například z hotelových pokojů. Jsou vyrobená z velmi tenkých nití česané 100% bavlny. Damašek má vysoký lesk, luxusní vzhled, velkou pevnost a malou srážlivost. Damašková prostěradla jsou v podobě plachty. 

Mikroplyšová prostěradla

Mikroplyšová prostěradla jsou velmi hebká a jemná na dotek. Jsou složená z hustých a krátkých vláken z jemného polyesterového vlákna. Nádherně hřejí a hodí se i do těch nejchladnějších nocí. 

Saténová prostěradla

Saténová prostěradla jsou velmi luxusní a hebká. Jejich povrch je mimořádně hladký a s jemným leskem. Jsou vyrobena ze 100% bavlny té nejvyšší kvality. Nestudí, ale přesto se více hodí do teplých nocí. 

Lněná prostěradla

Lněná prostěradla jsou příjemná na dotek a mají dobré termoregulační vlastnosti. Vyznačují se dlouhou životností, odolností, dobře odvádí vlhkost, jsou vyrobená z přírodního materiálu a hodí se i pro alergiky. Seženete je v podobě plachty. 

Lněná prostěradla

© 2024 česká-prostěradla.cz. Všechna práva vyhrazena